شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

آیا شبکه 3G در ایران خاموش می شود؟
شناسه پست: 11382
بازدید: 181

رویکرد جهانی در حال حاضر به سمت خاموش کردن 3G است. اما اپراتورهای ایرانی در این باره چه تصمیمی میگیرند؟

با ظهور تکنولوژی‌های جدید، به مرور زمان تکنولوژی‌های قبلی از رده خارج می‌شوند. حالا این اتفاق برای 3G هم در حال افتادن است. درواقع گفته می‌شود ودافون (بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه در اروپا)، فرآیند خاموش کردن 3G را در ایتالیا آغاز کرده است. به گفته‌ی خود ودافون این فرآیند از 25 ژانویه یعنی 6 بهمن ماه آغاز شده است و تا 28 فوریه، یعنی دهم اسفند ماه هم به پایان خواهد رسد. حتی این روند قبلاً (در ماه فوریه) هم در هلند رخ داده بوده است.

این موضوع از آنجایی ریشه می‌گیرد که با مهاجرت کاربران به شبکه نسل 4، اپراتورها هم تصمیم گرفته‌اند تا با خاموش کردن 3G، فرکانس‌های 3G را به شبکه‌ی نسل چهارم و حتی نسل پنجم اختصاص دهند. اگرچه چنین تصمیمی به بهبود شرایط برای 4G و 5G منجر خواهد شد اما برای کاربرانی که دستگاه‌های آن‌ها از 4G پشتیبانی نمی‌کند، دردسرساز خواهد شد و عملاً منجر به قطع دسترسی آن‌ها به اینترنت خواهد شد.

دیر یا زود این اتفاق در ایران هم رخ می‌دهد اما بدون شک روند آن دیرتر از اروپا خواهد بود زیرا مسلماً در ایران تعداد بیشتری از افراد هستند که از گوشی‌هایی استفاده می‌کنند که از 4G پشتیبانی نمی‌کند. از طرفی قیمت بالای گوشی هوشمند هم دلیلی مضاعف برای عدم توان خرید گوشی جدید توسط این افراد شده است.

در این بین اما باید بگوییم که همراه اول، به عنوان اپراتوری با بیشترین تعداد مشترکان تلفن همراه و 3G در کشور، مدتی است که به فکر خاموش کردن 3G در کشور افتاده است و گویا چند ماهی است که در حال تحقیق و مطالعه روی این مسئله است. نهایتاً مرتضی طاهری‌بخش، معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول گفته است که خاموش کردن 3G از سال 1402 آغاز شده و تا 1403 به پایان خواهد رسید. وی در این خصوص چنین گفته است:

در ۱۴۰۲ یا ۱۴۰۳ این اتفاق خواهد افتاد. چون فرکانس مهم است. پیش‌بینی می‌شود تا ۲۰۲۵ همچنان مصرف شبکه 4G رو به رشد باشد. این ترافیک به فرکانس نیاز دارد. هرچه مصرف 4G بیشتر می‌شود باید از فرکانس‌های 2G و 3G کم و به 4G داده شود و به جایی می‌رسیم که مصرف 3G از درصدی پایین‌تر می‌آید و به‌صرفه نیست که روشن بماند.

وی همچنین توضیح داده است که در حال حاضر میزان استفاده از دیتای 3G در شبکه‌ی همراه اول به زیر 20 درصد رسیده است.

حتی ایرانسل هم در حال خاموش کردن 3G است. بیژن آرمند، مدیرعامل ایرانسل در این باره چنین توضیح داده است:

از نظر فنی فکر می‌کنم بهتر باشد 3G را خاموش کنیم چون گوشی‌ها یا فیچرفون هستند که دیتا ندارند و 2G را پشتیبانی می‌کنند یا اسمارت‌فون هستند که 4G را پشتیبانی می‌کنند. الآن ترافیک دیتا روی 3G خیلی کم است و روز‌به‌روز کمتر هم می‌شود. ما در شبکه بررسی کردیم که کدام راه بهتر است.

مشکل اینجاست که حدود۲۰ تا ۲۵ درصد گوشی‌های داخل شبکه هنوز فیچرفون یا گوشی‌هایی هستند که 4G را پشتیبانی نمی‌کنند. به همین دلیل هنوز تیم فنی و مارکتینگ ما به این نتیجه نرسیده‌اند که توسعه فنی را فقط روی 4G انجام بدهند یا یکی از تکنولوژی‌ها را کنار بگذارند.

در تصویر زیر میزان استفاده از 3G تا پایان پاییز 99 را می‌بینید که خود نشان می‌دهد که هنوز اپراتورها فاصله‌ی زیادی تا خاموش کردن 3G دارند.

تعداد مشترکان شبکه 3g
براساس آمارهای رگولاتوری، همچنان بیش از ۲۰ میلیون مشترک ۳G در ایران وجود دارد.

سرنوشت ۲G

در این میان آیا ۲G همچنان به کار خود ادامه خواهد داد؟ فناوری‌ای که در سال ۱۹۹۱ برای اولین بار در فنلاند عرضه شد و اکنون حدود ۳۰ سال از عمر آن می‌گذرد، به دلیل ارائه خدمات پایه تلفن همراه (مکالمه و پیامک) همچنان از محبوبیت بالایی برخوردار است.

ودافون که به دنبال خاموش کردن ۳G در کشورهای مختلف است اعلام کرده فناوری ۲G را همچنان روشن نگه می‌دارد زیرا این نسل همچنان مشترکان بسیاری به خصوص در مناطق روستایی دارد.

در ایران نیز اپراتورهای تلفن همراه می‌گویند مشترکان زیادی در نسل ۲ دارند. غیر از رایتل که هیچ مشترکی در ۲G ندارد، همراه اول و ایرانسل میلیون‌ها مشترک نسل ۲ دارند و بیشترین پوشش جمعیتی نیز مربوط به این نسل است.

طاهری‌بخش، معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول می‌گوید ۲۳ تا ۲۴ درصد از مشترکان این اپراتور یعنی حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون نفر از نسل ۲ استفاده می‌کنند.

به نظر می‌رسد همان گونه که ورود و همه‌گیری ۳G‌ با تاخیر زیادی در ایران رخ داد، خروج این فناوری نیز با فاصله زمانی ۳ تا ۴ ساله نسبت به دنیا اتفاق بیفتند. در این بین، گرانی شدید گوشی تلفن همراه و ناتوانی بخش زیادی از مشترکان در خرید گوشی جدید نیز می‌تواند یکی از علل روشن ماندن ۳G در ایران باشد.