شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 3902
بازدید: 127
احتمالاً پردازنده گرافیکی AMD Navi 23 به فناوری Ray Tracing مجهز می‌ شود

شایعه‌های اخیر نشان می‌دهند AMD قصد دارد در پردازنده گرافیکی موردانتظار نوی ۲۳ از فناوری رهگیری پرتو مبتنی‌بر سخت‌افزار استفاده کند.

تراشه‌‌ی گرافیکی نسل بعد AMD که فعلا با کد نام نوی ۲۳ (Navi 23) از آن‌ یاد می‌شود

براساس ادعاهای برخی رسانه‌ها به‌نقل از منابعی مؤثق، تراشه‌‌ی گرافیکی نسل بعد AMD که فعلا با کدنام نوی ۲۳ (Navi 23) از آن‌ یاد می‌شود، قرار است به فناوری رهگیری پرتو (Ray Tracing) مبتنی‌بر سخت‌افزار مجهز شود. رهگیری پرتو یا پرتویابی یکی از مهم‌ترین قابلیت‌هایی است که کارت‌های گرافیک فعلی AMD از آن بهره‌مند نیستند. سال گذشته، حضور فناوری رهگیری پرتو مبتنی‌بر سخت‌افزار را در کارت‌های گرافیک سری RTX 20 انویدیا شاهد بودیم. تاکنون شایعات زیادی درباره‌ی کارت‌های جدید AMD شنیده‌ایم و به‌لطف حضور آن‌ها در درایور جدید لینوکس، فهمیدیم AMD واقعا مشغول تولید این کارت‌ها است.

منابع مختلفی مدعی شده‌اند AMD از تراشه‌ی جدیدش که به رهگیری پرتو مجهز است، با عنوان «قاتل انویدیا» (Nvidia Killer) یاد می‌کند. تراشه‌ی اشاره‌شده قرار است به‌طور ویژه برای رقابت در بازار کارت‌های گرافیک پرچم‌دار عرضه شود. این بازار هم‌اکنون دراختیار کارت‌های گرافیک قدرتمند RTX 2080 و RTX 2080 Ti قرار دارد. براساس ادعاهای رسانه‌ی Wccftech، نام‌ یادشده برای کارت گرافیک جدید AMD به‌شدت غیرمعمول است و احتمالا این کارت هیچ‌گاه با نام Nvidia Killer عرضه نخواهد شد. شرکت‌های متعددی در بازارهای مختلف در حال رقابت با یکدیگر هستند و تجربه نشان می‌دهد هیچ‌گاه این‌ شرکت‌ها محصولاتشان را قاتل رقبا به‌شمار نمی‌آورند؛ حتی اگر پیش خودشان چنین فکری کنند، در نام محصول از عبارت قاتل برند دیگر استفاده نخواهند کرد.

AMD

AMD کارت گرافیک جدیدش را بنام قاتل انویدیا یاد می کند

برخی رسانه‌ها گفته‌اند AMD به‌این دلیل از کارت جدیدش با نام قاتل انویدیا یاد می‌کند که نوی ۲۳ قرار است رقیبی بسیار جدی برای کارت‌های گرافیک RTX 2080 و RTX 2080 Ti باشد و شدیدا با آن‌ها رقابت کند. شکی نداریم کارت گرافیک نوی ۲۳ قرار است بسیار قدرتمند باشد و رقابت جذابی در بازار پرچم‌داران به‌راه بیندازد؛ اما فعلا برای اظهارنظر درباره‌ی عملکرد این کارت گرافیک زود است و باید منتظر عرضه‌ی آن به بازار بمانیم. فراموش نکنید انویدیا در پی عرضه‌ی نسل جدید کارت‌های گرافیکش با معماری Ampere است. گفته می‌شود این کارت‌ها در‌مقایسه‌با کارت‌های گرافیک مجهز به معماری تورینگ، پیشرفت درخورتوجهی به‌خود خواهند دید.

به‌لطف جزئیات یادشده در درایور جدید لینوکس، فهمیده‌ایم پردازنده گرافیکی نوی ۲۳ تنها یکی از سه کارت گرافیک پرچم‌دار جدید سری RX 6000 به‌شمار می‌آید که مبتنی‌بر معماری Radeon DNA2 خواهند بود و قدرت پردازشی چشمگیری خواهند داشت. Radeon DNA2 درحقیقت دومین نسل از معماری جدید AMD برای پردازنده‌های گرافیکی است که مدل اول آن هنگام رونمایی کارت‌های گرافیک سری Radeon RX 5000 معرفی شد. ظاهرا AMD در پی آن است ترشه‌های گرافیکی پرچم‌دار جدیدش را با بهره‌گیری از لیتوگرافی ۷ نانومتر پلاس TSMC تولید کند. لیتوگرافی ۷ نانومتر پلاس نسخه‌ی پیشرفته‌ی لیتوگرافی ۷ نانومتری است و تراشه‌های ساخته‌شده با آن مصرف انرژی کمتر و قدرت پردازشی بیشتری دارند. دیگر اعضای خانواده‌ی RX 6000، نوی ۲۱ و نوی ۲۲ نام دارند.

amd navi پردازنده گرافیکی

AMD از سه تراشه‌ی مذکور با نام نوی بزرگ (Big Navi) یاد می‌کند

براساس برخی پتنت‌های ثبت‌شده‌ی AMD و شایعات مختلفی که از گوشه‌و‌کنار به‌گوش می‌رسند، دومین نسل از معماری Radeon DNA یا RDNA قرار است نخستین معماری ساخته‌شده‌ی AMD باشد که به‌طور کامل از فناوری رهگیری پرتو سخت‌افزاری پشتیبانی می‌کند. AMD از نوی ۲۳ به‌عنوان «قاتل انویدیا» یاد می‌کند

ظاهرا AMD از سه تراشه‌ی مذکور با نام نوی بزرگ (Big Navi) یاد می‌کند. لیزا سو، مدیرعامل AMD، حین برگزاری جلسه‌ی پرسش‌و‌پاسخ مربوط به گزارش مالی این شرکت در سه‌ماهه‌ی دوم سال مالی ۲۰۱۹ به کارت‌های گرافیک سری نوی بزرگ اشاره‌ی مختصری کرد. لیزا سو دراین‌زمینه گفت:

باید بگویم  این کارت‌های گرافیک [نوی بزرگ] در راه هستند.

او درادامه گفته است هنوز در حال ساخت تراشه‌های یادشده هستند و افزون‌بر محصولاتی که در فصل‌های آینده قصد دارند با لیتوگرافی ۷ نانومتری روانه‌ی بازار کنند، برای عرضه‌ی محصولات دیگری نیز با همین لیتوگرافی برنامه‌ریزی کرده‌اند. لیزا سو می‌گوید هدف AMD از عرضه‌ی کارت‌های گرافیک در سال آینده، تمرکز روی معماری آن‌ها خواهد بود، نه لیتوگرافی. در‌حال‌حاضر، فاصله‌ی زیادی تا عرضه‌ی کارت‌های گرافیک مجهز به لیتوگرافی ۵ نانومتری داریم؛ زیرا این لیتوگرافی هنوز به مرحله‌ی تولید انبوه نرسیده است. درواقع، قرار است تا چند سال آینده همچنان شاهد عرضه‌ی کارت‌های جدید با لیتوگرافی ۷ نانومتری باشیم. 

جدول مقایسه‌ی نسل هایی از پردازنده گرافیکی AMD

مقایسه‌ی چند نسل از پردازنده‌های گرافیکی AMD
پارامتر / نام خانواده‌ی پردازنده‌ی گرافیکی (GPU)خانواده‌ی AMD 400خانواده‌ی AMD 500خانواده‌ی AMD RX 5000نامشخص
معماریپولاریسپولاریس / وگانوی RDNA1نوی RDNA2
لیتوگرافیGF 14nm LPPGF 14nm LPPTSMC 7nm+TSMC 7nm
حافظهGDDR5GDDR5 / HBM2GDDR6 نامشخص
پردازنده‌های گرافیکیپولاریس ۱۰ و پولاریس ۱۱پولاریس ۲۰، پولاریس ۲۱ و وگا ۱۰نوی ۱۰ و نوی ۱۴نوی ۲۱، نوی ۲۲ و نوی ۲۳
سال عرضه به بازار ۲۰۱۶۲۰۱۷۲۰۱۹۲۰۲۰

سؤالی که ذهن برخی کاربران را درگیر کرده، این است که چرا AMD در کارت‌های گرافیک خانواده‌ی Radeon RX 5000 از فناوری رهگیری پرتو مبتنی‌بر سخت‌افزار استفاده نکرد؟ AMD در نوامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد فناوری مذکور هنوز آماده‌ی بهره‌برداری برای گیمرها نیست. دیوید ونگ، قائم‌مقام ارشد مهندسی در کارگروه Radeon Technologies Group، در‌این‌باره گفته است:

تا وقتی رهگیری پرتو را در تمامی محصولاتمان از محصولات پایین‌رده گرفته تا پرچم‌دار قرار ندهیم، امکان استفاده از بازی‌های مبتنی‌بر رهگیری پرتو وجود نخواهد داشت.

 Navi 23 قرار است پردازنده گرافیکی قدرتمندی در سال ۲۰۲۰ روانه بازار رقابت کارت‌ های پرچم‌ دار کند.

البته گفته‌های دیوید ونگ به این معنی نبودند که AMD می‌خواهد در آینده‌ای بسیار نزدیک در تک‌تک کارت‌های گرافیکش از رهگیری پرتو استفاده کند. شایان ذکر است مدتی پیش اسلایدی فاش شد که در آن چشم‌انداز AMD برای فناوری رهگیری پرتو را شاهد بودیم. در این اسلاید آمده بود رهگیری پرتو می‌تواند باعث تقویت محاسبات مربوط به رایانش ابری شود. 

براساس آنچه تاکنون از رسانه‌های مختلف شنیده‌ایم، Navi 23 قرار است پردازنده گرافیکی قدرتمندی باشد و در سال ۲۰۲۰ رقابت جدیدی در بازار کارت‌های پرچم‌دار به‌راه بیندازد. نوی ۲۳ به‌طور کامل از رهگیری پرتو مبتنی‌بر سخت‌افزار پشتیبانی خواهد کرد و بهبودهای متعددی در‌مقایسه‌با نسل فعلی به‌خود خواهد دید. براساس برخی پتنت‌های ثبت‌شده‌ی AMD فهمیده‌ایم نوی ۲۳ قرار است از فناوری نرخ سایه‌زنی متغیر (Variable Rate Shading) پشتیبانی کند و از حافظه‌ی کش (Cache) سریع‌تری بهره‌مند باشد. 

پردازنده گرافیکی  amd

نخستین شایعات مربوط به پردازنده گرافیکی نوی ۲۳ AMD در اوت گذشته روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفتند. سپس در اوایل نوامبر، به سه تراشه‌ی جدید AMD در درایورهای جدید لینوکس مستقیما اشاره‌ شد. در آن زمان اعلام شد کارت گرافیک نوی ۲۱ احتمالا قرار است قدرتمندترین تراشه در بین این سه باشد. درضمن، ظاهرا نوی ۲۳ ضعیف‌ترین مدل در بین سه تراشه‌ی یادشده خواهد بود.

رسانه‌های مختلف گفته‌اند AMD روی تراشه‌‌ای با نام نوی ۲۰ کار می‌کند که ضمن ارائه‌ی قدرت پردازشی فراوان، قیمتی مقرون‌به‌صرفه دارد. انتظار می‌رود پردازنده گرافیکی نسل بعد AMD در ژوئن ۲۰۲۰ (خرداد و تیر ۱۳۹۹) روانه‌ی بازار شوند. AMD به‌احتمال زیاد در نمایشگاه CES ۲۰۲۰ که در ژانویه برگزار می‌شود، جزئیات بیشتری از کارت‌های گرافیک جدیدش منتشر خواهد کرد.