شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

از ابتدای دی ماه سال جاری استفاده از رمز دوم پویا اجباری می‌ شود
شناسه پست: 3770
بازدید: 153

طبق اطلاعیه‌ی بانک مرکزی به شبکه‌ی بانکی کشور، از ابتدای دی ماه سال جاری، رمز ایستا کنار گذاشته شده و برای تمامی خریدهای اینترنتی باید از رمز دوم پویا استفاده شود.

بانک مرکزی به شبکه‌ی بانکی کشور اعلام کرده است از ابتدای دی ماه سال جاری رمز ایستا باید کنار گذاشته شده و برای تمامی خریدهای اینترنتی از رمز دوم پویا یا یک‌بارمصرف استفاده شود. تست شبکه‌ی بانکی برای اجرایی کردن رمز پویا از ۱۴ آبان ماه آغاز شده است و تمامی مستندات لازم برای اجرا و پیاده‌سازی رمز دوم به شبکه‌ی بانکی کشور ابلاغ شده است.

از ابتدای دی ماه سال جاری استفاده از رمز دوم پویا اجباری می‌ شود

استفاده از رمز دوم پویا از سال گذشته در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته بود و قرار بود از خرداد ماه سال جاری، تمامی بانک‌ها استفاده از رمز دوم یک‌بارمصرف را برای مشتریان خود الزامی کنند اما به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های شبکه‌ی بانکی کشور اجرای این طرح به تعویق افتاد. سامانه‌ای که هم‌اکنون توسط بانک مرکزی طراحی شده است امکانی را برای بانک‌های کشور فراهم می‌کند که می‌توانند با اتصال به آن برای کاربران خود رمز دوم یک‌بارمصرف ارسال کنند.

استفاده از رمز دوم پویا برای دارندگان گوشی‌ های غیرهوشمند

طبق طرح پیاده شده، دارنده‌ی کارت هنگام خرید از یک فروشگاه اینترنتی زمانی‌که به درگاه پرداخت منتقل می‌شود با گزینه‌ی دریافت رمز دوم یک‌بارمصرف مواجه می‌شود و با فشردن آن، رمز یک‌بارمصرف برایش پیامک می‌شود. بانک مرکزی با اجرایی کردن این طرح، مشکل دارندگان گوشی‌های غیرهوشمند را نیز برطرف کرده است. پیش از این طرح، شبکه‌ی بانکی کشور از اپ‌های پرداختی خود برای ارسال رمز پویا استفاده می‌کردند و مشکل این بود که که دارندگان گوشی‌های غیرهوشمند نمی‌توانستند از رمز پویا استفاده کنند.

یکی از چالش‌های پیش روی شبکه‌ی بانکی کشور در اجرای طرح جدید، ارسال به موقع پیامک برای انجام خرید است؛ هم‌اکنون برخی از پیامک‌ها با تأخیر زمانی به دست افراد می‌رسند و این موضوع ممکن است خرید اینترنتی را با چالش روبه‌رو کند، به همین دلیل با وجود پیاده‌سازی این روش همچنان گزینه‌ی استفاده از اپ‌های بانکی برای دریافت رمز دوم وجود دارد. معاون فناوری‌های نوین بانک مرکز نیز در توییتی اعلام کرد به دلیل افزایش فیشینگ در کشور، از ابتدای دی ماه سال جاری استفاده از رمز پویا در شبکه‌ی بانکی کشور الزامی می‌شود.

بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد از ابتدای دی ماه انجام تراکنش‌های بانکی و پرداخت، صرفا با رمز دوم پويا امكان‌پذير خواهد بود و مردم به‌منظور دريافت رمز و تأييد شماره تلفن همراه خود، به بانک صادركننده‌ی كارت خود مراجعه کنند.

روابط عمومی بانک مرکزی به اطلاع مشتريان محترم شبكه‌ی بانكی كشور می‌رساند كه بانك‌ها و مؤسسات اعتباری در راستای ارتقاء سطح امنيت تراكنش‌های بدون حضور كارت در اينترنت، امكان دريافت رمز دوم پويا را فراهم کرده‌اند.

از آنجایی‌که انجام تراكنش‌های بانكی و پرداخت از ابتدای دی‌ماه سال جاری صرفا با رمز دوم پويا امكان‌پذير خواهد بود، خواهشمند است هموطنان عزیز به‌منظور دريافت رمز و تأييد شماره تلفن همراه خود به بانک صادركننده‌ی كارت خود مراجعه فرمايند.

خاطرنشان می‌سازد در راستای پيشگيری از برداشت‌های غيرمجاز در فضای مجازی لازم است صرفا از درگاه‌های مجاز بانكی و پرداخت استفاده و از ارائه‌ی اطلاعات در درگاه‌های مشكوک جدا خودداری شود.