شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

اینترنت برای دانشجویان رایگان شد
شناسه پست: 9949
بازدید: 217

با توجه به شیوع کرونا و وضعیت به وجود آمده، شیوۀ برگزاری کلاس‌های درسی مدارس و دانشگاه‌ها دچار تغییر شده و اکنون دانش‌آموزان و دانشجوها به صورت مجازی تحصیل می‌کنند. اما، لازمۀ چنین برنامه‌ای نیازمند زیرساخت مناسبت و دسترسی همگانی افراد محصل به اینترنت است. به گفتۀ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اینترنت رایگان برای همه دانشجویان کشور هنگام استفاده از سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاه‌ها، از امروز فعال می‌شود. البته ذکر این نکته لازم است وزارت ارتباطات در این زمینه کمی دیر عمل کرده و پس از گذشت یک ترم تحصیلی، به تازگی چنین قابلیتی را برای دانشجویان فراهم کرده است.

با ادامه‌دار شدن روند تعطیلی کلاس‌ها، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- دربارۀ اینترنت دانشگاه‌ها توضیح داد: «سه بسته برای دانشگاه‌ها، دانشجویان و اساتید وعده داده بودیم که از ابتدای مهر همه دانشگاه‌هایی که وزارت علوم به ما اعلام کرده باشد، سایت‌های آموزشی مورد نیازشان رایگان خواهد بود. بسته‌ای هم برای دانشجویان و اساتید برنامه‌ریزی کرده‌ایم که فرآیند ثبت‌نام آن هم تا ابتدای مهر آغاز می‌شود. او همچنین از بسته‌های ۱۲۰ گیگابایتی برای اساتید دانشگاه‌ها خبر داد.»

آذری جهرمی : اینترنت برای دانشجویان رایگان شد

اینترنت رایگان دانشجویان سرانجام محقق شد!

در این راستا آذری جهرمی امروز در توییتر خود به این موضوع اشاره کرد. اینترنت «رایگان» برای همه دانشجویان کشور، در هنگام استفاده از سامانه‌های آموزش مجازی دانشگاهها، از امروز فعال می‌شود. ‏مشاهده لیست سامانه‌ها فعلی مشمول طرح و همچنین ثبت نام سامانه‌های جدید توسط دانشگاه‌ها از طریق سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات میسر است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار کرد: پس از اینکه سامانه شاد برای دانش‌آموزان به صورت رایگان در سراسر شبکه ارائه شد، بسته اینترنتی مخصوص معلمان هم اختصاص یافت و تا ۱۵ مهر بسته مخصوص اساتید نیز فعال می‌شود.

آذری جهرمی در این زمینه توضیح داد:

«دیشب پس از مذاکرات فراوان با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بسته حمایتی از آموزش مجازی دانشجویان به سرانجام رسید. آن چیزی که مطابق این فهرست داریم از همه مجموعه‌های دانشگاه‌های سراسر کشور اعم از دولتی و خصوصی حدود هزار و ۱۰۰ دانشگاه است که سامانه‌های آموزشی توزیع شده‌ای برای خودشان دارند و روال آن‌ها مانند آموزش و پرورش، متمرکز نیست.»

لیست سامانه‌های آموزشی رایگان اعلام شد!

«بر همین اساس تصمیم گرفتیم استفاده از این سامانه‌ها را برای دانشجویان در سراسر شبکه رایگان کنیم که برای آموزش مجازی هزینه‌ای پرداخت نکنند. بررسی فهرست سامانه‌های آموزشی اعلام شده برای اعمال تعرفه رایگان، از طریق آدرس https://ict.gov.ir/fa/unitraffic، امکان پذیر است. در دور قبل که این اتفاق افتاد برخی دانشجویان گلایه داشتند که سامانه‌های دانشگاهشان فعال نشده است و مجبور به پرداخت پول شده اند و ما از امروز فهرست همه سامانه‌های آموزشی را که رایگان شده است در سایت وزارت ارتباطات در دسترس همه قرار می‌دهیم.»

او در ادامه افزود:

«از روسای دانشگاه‌های سراسر کشور می‌خواهیم اگر اسمشان در فهرست نیست اسامی را وارد کنند تا دانشجویان متقبل پرداخت وجهی برای حوزه آموزش نشوند و بتوانند از تسهیلاتی که برایشان فراهم شده است استفاده کنند. با فراگیری این موضوع، کل آموزش مجازی در کشور برای دانشگاه‌های دولتی، غیر انتفاعی، پیام نور و علوم پزشکی رایگان خواهد بود و می‌توانند از این تسهیلات ویژه استفاده کنند.»

آذری جهرمی درباره حوزه‌های علمیه هم این گونه توضیح داد:

«طلاب تماس‌های زیادی با وزارت ارتباطات داشته‌اند و ما مکاتبه‌ای با آقای اعرافی داشتیم و درخواست کرده‌ایم که اطلاعات را به ما بدهند و همان تسهیلاتی که برای دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است، برای اساتید حوزه‌های علمیه و طلاب نیز لحاظ خواهیم کرد. سامانه‌ای که امروز در سایت وزارت ارتباطات باز شد، قابلیت ثبت سامانه‌های آموزش مجازی حوزه‌های علمیه را هم دارد که رایگان است و در خصوص اساتید حوزه هم متناسب با همان ساختاری که برای اساتید دانشگاه در نظر گرفتیم بسته‌های ویژه‌ای داریم که به محض دریافت اطلاعات از حوزه‌های علمیه، اقدامات لازم خواهد شد. بر اساس این گزارش، این امکان با مشارکت اپراتورهای مخابراتی بر اساس اطلاعات دریافتی از متولیان امر آموزش فراهم شده است.»

اینترنت رایگان برای اساتید دانشگاه‌ها:

محمدجواد آذری جهرمی اشاره کرد، در شرایط کرونا و برای حمایت از آموزش مجازی کارآمد، بسته‌ اینترنت هدیه‌ 120 گیگابایتی برای اساتید دانشگاه‌های کل کشور آماده کرده‌ایم. اساتید دانشگاه‌های دولتی، آزاد و علوم‌پزشکی برای آموزش مجازی می‌توانند با مراجعه به سایت ⁦‪ICTGifts.ir‬⁩ بسته‌ اینترنت هدیه‌ 120 گیگابایتی خود را دریافت کنند. اساتید دانشگاه‌ها با وارد نمودن اطلاعات کامل خود در این صفحه می‌توانند اقدام به ثبت‌نام اینترنت رایگان نمایند.