شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 7574
بازدید: 161

در پی شیوع این بیماری بازارهای زیادی تحت تاثیر آن قرار گرفته و به شدت دچار رکود شده‌اند و در این بین طلا به سرمایه امنی در جهان تبدیل شده و همین افزایش تقاضا برای این فلز زرد قیمت جهانی آن را هم بالا برده است.حالا که غول بی‌شاخ و دم کرونا به ایران هم رسیده، وضعیت را برای کشور بغرنج‌تر کرده است. رسیدن کرونا به ایران که با پس‌لرزه‌های FATF همراه شد، بهانه‌ای به دست بازار طلا و دلار داد تا بار دیگر به نرخ‌شان شیب تند صعودی داده و در این روزهای آخر سال رکورد بزنند. در این بحران‌های اقتصادی و روانی همیشه دست دلالان و سودجویان نیز بازتر می‌شود و اگر از آن‌ها غافل بمانند اوضاع بازارها را از چیزی که هست سخت‌تر می‌کنند.

آشفتگی بازار طلا در روزهای اخیر

روز شنبه بازار طلا با صعودی بی‌سابقه همه را شگفت‌زده کرد. صعودی که از نظر کارشناسان داخلی، بخشی از آن به خاطر قیمت جهانی طلا و بخشی دیگر به علت نرخ افزایشی دلار بود.

در پی نوسانات عجیب و غریب این دو روزِ بازار طلا، «همدلی» سری به چند بازار طلا در نقاط مختلف تهران زد، تا از نزدیک وضعیت قیمت‌ها و خرید و فروش‌ها را بررسی کند. اولین چیزی که جلب نظر می‌کرد، نرخ‌های هر گرم طلا بود که از یک مغازه تا مغازه‌ای دیگر تفاوت داشت. نرخ‌هایی که لحظه‌ای جا به جا شده و قیمت همان موقع تا ده دقیقه بعدش چندین هزار تومان بالاتر یا پایین‌تر بود.

تابلوهایی که درون طلافروشی‌ها نرخ لحظه‌ای را ثبت می‌کردند گواه نوسانات شدید این بازار بود.

مغازه‌های طلافروشی کاملا سوت و کور و بدون مشتری بودند. فروشندگانی که پشت ویترین‌هایشان در تلاش بودند مشتری صید کنند. حسام، یکی از فروشندگان طلا به «همدلی» گفت: «پیش‌بینی می‌شد که قیمت طلا تا مدتی افزایشی باشد ولی این افزایش ناگهانی خودِ ما را هم شوک‌زده کرده است.»

نوسانات بازارطلا در روز های پایان سال

این فروشنده در ادامه پیش‌بینی خود گفت:«نوسانات آنقدر ناگهانی شده است که دقیقا نمی‌توان گفت در سال جدید چه اتفاقی برای بازار طلا خواهد افتاد ولی من به خریدارانی که مراجعه می‌کنند توصیه می‌کنم قبل از سال جدید خرید خود را انجام دهند.»علی، فروشنده دیگری که در پاساژ طلایی معروف در شمال تهران مشغول است، گفت:«پیش از نوسانات این دو روز به همه خریداران می‌گفتم اگر همین الان هم خرید خود را انجام دهید نسبت به چند ساعت دیگر سود کرده‌اید، ولی این بالا و پایین شدن‌های ناگهانی نرخ، محاسبات همه را به هم زده است.»

«همدلی» پای درد دل حسین، یکی از خریداران طلا نشست که انگار حسابی از وضع موجود کلافه شده بود:«۲۰میلیون تومان برای خرید سرویس عروسی‌ام کنار گذاشته بودم. عروسی‌ام سال آینده است ولی با این افزایش قیمت نجومی از ترس اینکه مبادا سال دیگر پولم برای خریدی که دارم کافی نباشد امروز به قصد خرید سرویس آمده‌ام ولی قیمت‌ها از آنچه فکر می‌کردم بدتر است.»

حسین ادامه داد: انتخاب‌هایم به شدت محدود شده است و هر مغازه‌ای می‌روم می‌گویند امروز بخری بهتر از فرداست. حتی به من پیشنهاد داده‌اند که اگر پول کافی برای خرید سرویس طلای مورد نظرم ندارم می‌توانم بیعانه بگذارم و بعدا به همین نرخ امروز همان سرویس را بخرم.» این جوان در ادامه از نگرانی‌اش نسبت به تغییرات غیر قابل پیش‌بینی گفت:«از طرفی می‌ترسم خریدم را امروز انجام دهم و سال بعد قیمت‌ها افت شدیدی داشته باشد و سرم بی کلاه بماند.»

به نظر می‌آمد که بقیه خریدارانِ اندکی هم که پشت ویترین‌ها سرگردان بودند همین حس شک و دو دلی را داشتند. حسی که انگار دیگر هیچ بازار اقتصادی قابل پیش‌بینی صد درصدی نیست و دست و دل افراد برای سرمایه‌گذاری یا خرید از آن می‌لرزد.

تاثیراتی که FATF بر بازار داخلی طلا گذاشت

پیش‌بینی تحلیل‌ گران داخلی و خارجی

همه این‌ها در حالی است که کارشناسان و تحلیل‌گران جهانی خبر از ادامه افزایش قیمت‌ها در چندین روز آینده می‌دهند. به گزارش رسانه‌ها در آخرین نظرسنجی هفتگی کیتکو که در بیست و یکم فوریه انجام شده، ۱۵ تحلیل‌گر حرفه‌ای وال‌استریت شرکت کردند که از میان آنها ۱۴ نفر معادل ۹۳ درصد افزایش قیمت و یک نفر معادل هفت درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند.

بر اساس نظر برخی دیگر از تحلیل‌گران اقتصادی روند صعودی قیمت طلا با قدرت ادامه خواهد یافت، تقاضای مکان امن سرمایه‌گذاری برای طلا همچنان افزایش خواهد یافت و عامل مهمی برای افزایش قیمت طلا خواهد بود.

تا زمانی که نرخ بهره در جهان پایین باشد، تقاضای سرمایه‌گذاری برای طلا و سایر فلزات گرانبها افزایش خواهد یافت. برخی از رسانه‌ها نیز از پیش‌بینی تحلیل‌گران مبنی بر ادامه افزایش قیمت طلا تا حداقل ۴ ماه آینده خبر داده‌اند. از سوی دیگر کارشناسان داخلی نیز پیش‌بینی این تحلیل‌گران را دور از انتظار ندانسته و با توجه به کُند شدن رشد اقتصادی در دنیا این فعالان بازار داخلی هم معتقدند که در کوتاه مدت قیمت انس جهانی طلا به یک هزار و ۸۰۰ دلار خواهد رسید.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر، در خصوص پیش‌ بینی روند نرخ طلا گفت:

محمد کشتی‌آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر، در خصوص پیش‌بینی روند نرخ طلا به «همدلی» گفت:«در حال حاضر چشم‌انداز بازار طلا و سکه در کشور به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست، چراکه تحولات بازار، تحولات اقتصادی و تحولات بازارهای جهانی عواملی هستند که در هر لحظه متغیرهای مختلفی بر آن‌ها اثرگذارند.

چون این متغیرها زیاد و متنوع هستند، قدرت پیش‌بینی آینده بازار را از ما گرفته است. در یک بازه زمانی شرایط سیاسی و اقتصادی در دنیا ثابت بود و به راحتی رفتار بازار قابل پیش‌بینی بود، ولی در حال حاضر شرایط سیاسی و اقتصادی دنیا حالت عادی ندارد که ما بتوانیم تحلیلی از آینده بازار داشته باشیم.»

رئیس اتحادیه طلا و جواهر در ادامه گفت:«پیش‌بینی چشم‌انداز بازار طلا نه منطقی و نه کاری علمی است و نه شدنی است. همانطور که در روز پنجشنبه صعود ناگهانی قیمت‌ها در روز شنبه برای‌مان قابل پیش‌بینی نبود.»

کشتی‌آرای در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به تاثیر ویروس کرونا گفت:«موضوعی مثل کروناویروس که به جان بازارهای اقتصادی جهان افتاده است تا همین سه ماه پیش نیز قابل پیش‌بینی نبود و حالا ببینید که این عامل چه تاثیری بر شاخص‌های اقتصادی دنیا گذاشته است.»

تاثیر FATF بر بازار داخلی طلا

طلا، این برنده بازار جهانی جیب بعضی را پرپول کرده و بر مشغله فکری برخی دیگر افزوده است. طبق نظر فعالان بازار، افزایش نرخ دلار در کشور پس از ورود ایران به لیست سیاه FATF تاثیر مستقیمی بر جهش ناگهانی قیمت طلا و سکه در کشور داشته است.

به نظر می‌رسد با وجود دلگرمی‌هایی که مسئولین کشور در خصوص آرام ماندن اوضاع بازارهای کشور پس از ورود ایران به لیست سیاه، داده‌اند، اثری نداشته و ترکش‌های این اتفاق به بازارهای کشور اصابت کرده است و در حال حاضر تاثیرات آن در بازارهای طلا و سکه و ارز بارز و آشکار است.

محمد کشتی‌آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر، درباره اینکه آیا FATF هم عاملی برای افزایش قیمت‌ها بوده است یا خیر به«همدلی» گفت:«قطعا موضوع FATF هم در قیمت طلا در داخل کشور تاثیر داشته است چراکه این اتفاق بر قیمت ارز تاثیرگذار بوده و به تبع آن قیمت طلا هم از آن بی نصیب نمانده است.»

بازار طلا و سکه جهان و به خصوص کشور روزهای صعود قیمت را تجربه می‌کنند و بر اساس گفته کارشناسان با اینکه قیمت‌ها به درستی قابل پیش‌بینی نیست ولی این طور به نظر می‌رسد که با ادامه شیوع ویروس کرونا قیمت طلا هم همچنان افزایشی باشد.