شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

حقایق ناگفته درباره مشهد
شناسه پست: 1187
بازدید: 186
حقایق ناگفته درباره مشهد

مشهد ، پایتخت مذهبی ایران، دارای حقایق ناگفته‌ای است که دانستن آن‌ها به مراتب می‌تواند جالب باشد!

مشهد ، قطب گردشگری مذهبی

مشهد یکی از کلان‌شهرهای ایران است و قطب گردشگری مذهبی کشور به شمار می‌آید. این روزها گردشگرانی از کشورهای همسایه برای استفاده از امکانات بهداشتی و درمانی هم به مشهد سفر می‌کنند. تمامی شیعیان آرزوی سفر به این شهر و زیارت بارگاه مطهر امام هشتم خود را دارند.

اگر علاقه‌مند هستید تا در مورد حقایق مشهد بیشتر بدانید، در ادامه با ما باشید:

۱. با مساحت ۳۲۸ کیلومتر مربع، بعد از تهران دومین شهر بزرگ ایران است. 

مشهد

۲. اقتصاد آن بیشتر به تولید و تجارت زعفران، زرشک، نبات، آجیل و خشکبار، چرم و صنعت فرش است. اما به دلیل وجود بارگاه علی‌بن موسی‌الرضا (ع) صنعت گردشگری سهم به‌سزایی در درآمدزایی اهالی این شهر دارد.

۳. در سال ۱۳۸۸ به‌عنوان «پایتخت معنوی ایران» انتخاب شد.

۴. به‌عنوان «پایتخت فرهنگ اسلامی» سال ۲۰۱۷ میلادی برگزیده شده است. 

۵. بعد از شهادت امام رضا، ایشان را در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپردند. پس از آن به «سناباد نوغان» مشهدالرضا گفتند. به مرور زمان این مکان گسترده شد و مردم توس به اینجا نقل مکان کردند و نام آن «مشهد» شد.

مشهد

۶. در زمان افشاریان پایتخت ایران بود.

۷. در دوران صفوی در ایران تنها ۱۳ شهر «بیگلربیگی» عظیم‌الشان بود و مشهد یکی از آن‌ها بود. بیگلربیگی یکی از منصب‌های لشکری در ایران بود که معنی حاکم و فرمانده نظامی ایالات بزرگ و گاها فرمانده کل قوا را می‌دهد. 

۸. سقاخانه‌ی وسط صحن امام رضا به دستور نادر شاه افشار ساخته شده است. 

۹. در دوران پهلوی طرحی مطرح بود که طبق آن مشهد را به دو قسمت مذهبی-سنتی (مشهد شرقی یا رضوی) و توریستی-مدرن (مشهد غربی یا پهلوی) تقسیم می‌کرد که با انقلاب اسلامی تحقق نیافت. 

۱۰. به‌عنوان قطب کشتی با چوخه در جهان شناخته می‌شود. 

۱۱. دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۱۳۲۸ به‌عنوان سومین دانشگاه ایران تأسیس شد. 

۱۲. مشهد با شهرهای کوالالامپور، نجف، مزار شریف، لاهور، ارومچی (سین کیانگ چین)، کراچی، سانتیاگو د کمپوستلا (اسپانیا)، کربلا، مونیخ، میلان، فرزنو (آمریکا)، شاندیز و شیراز پیمان خواهرخواندگی بسته است. 

۱۳. تنها جایی که در کل دنیا نقاره نواخته می‌شود، حرم امام رضا (ع) است. 

۱۴. نقاره‌زنی در حرم مطهر امام رضا (ع) از دوره‌ی غزنویان رواج یافت و بعد از آن نیز تا به امروز ادامه یافته است. در طول سال، به غیر از ماه محرم و صفر و روزهای شهادت ائمه‌ی اطهار، دقایقی قبل از طلوع غروب آفتاب نقاره‌ها با طنین خاصی نواخته می‌شوند. 

مشهد