شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

دامنه‌ نقطه ایران افتتاح و فعالیت رسمی خود را آغاز کرد
شناسه پست: 11402
بازدید: 192

روز 21 بهمن ماه و با هدف تقویت زبان فارسی، دامنه‌ نقطه ایران افتتاح و فعالیت رسمی آن آغاز شد.

صبح روز سه شنبه، 21 بهمن ماه 99، مراسم افتتاح دامنه‌ی اینترنتی “.ایران”، به صورت مجازی و با حضور وزیر ارتباطات (محمد جواد آذری جهرمی)، دبیر شورای عالی فضای مجازی (ابوالحسن فیروزآبادی) و رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (محمدجواد لاریجانی) برگزار شد. در این مراسم دامنه‌ نقطه ایران به عنوان یک دامنه‌ی بین المللی چند زبانه که به تایید سازمان جهانی آیکان رسیده است، رسماً افتتاح شد.

توضیحات وزیر ارتباطات در مورد دامنه‌ نقطه ایران

در همین راستا روز گذشته، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در صفحه رسمی توییتر خود، درباره‌ی این دامنه‌ی اینترنتی چنین توضیح داد:

تقویت خط و زبان فارسی، همواره از اولویت‌ها بوده است. با رونمایی از دامنه «.ایران» که امکان ثبت دامنه کاملا فارسی (مانند مردم.ایران) را فراهم می‌کند، سهم زبان عزیزمان از محتوای وب بیشتر خواهدشد. زبان فارسی جزو بهترین‌هاست، قدرش را بدانیم و برای ترویج آن تلاش کنیم.

توییت آذری جهرمی درباره‌ی دامنه‌ی نقطه ایران

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی معتقد است که آغاز فعالیت دامنه‌ی “.ایران” به تحقق اهداف شبکه‌ی ملی اطلاعات در کشور کمک خواهد کرد. درواقع همانطور که شاهد هستید، عده‌ی زیادی از بزرگسالان و البته کودکان، با زبان انگلیسی آشنایی ندارند. همین موضوع باعث می‌شود تا این افراد نتوانند به راحتی از اینترنت و فضای مجازی استفاده کنند. این در حالی است که به لطف استفاده از زبان فارسی و دامنه‌ی “.ایران” این مشکل برطرف شده و عده‌ی بیشتری امکان استفاده از فضای مجازی را خواهند یافت.

همچنین قرار است که کمیته‌ای برای نظارت بر مقررات ثبت نام دامنه “.ایران” ایجاد شود تا این فرآیند را سرعت بخشد.