شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 3039
بازدید: 413
سیستم‌ عامل قدیمی‌ آیفون و آیپد را تا قبل از ۱۲ آبان بروزرسانی کنید

اپل از دارندگان آیفون و آیپد خواسته است سیستم‌ عامل دستگاهشان را هر چه‌ زودتر بروزرسانی کنند تا مشکلاتی در زمینه‌ی عملکرد دقیق GPS برایشان پیش نیاید.

اپل بیانیه‌ی مهمی درباره‌ی گوشی‌ها و تبلت‌های قدیمی‌اش منتشر کرد. طبق بیانیه‌ی این شرکت، برخی از مدل‌های آیفون و آیپد معرفی‌شده در سال ۲۰۱۲ و قدیمی‌تر، از ساعت ۳:۳۰ بامداد یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ به‌وقت تهران با برخی مشکلات GPS مواجه خواهند شد. درواقع درصورت انجام‌ندادن این بروزرسانی ، دستگاه‌های مذکور ممکن است درزمینه‌ی نمایش دقیق مکان ازطریق GPS دچار مشکلاتی شوند. درضمن، این دستگاه‌ها ممکن است حتی نتوانند تاریخ و زمان را نیز به‌صورت دقیق نشان دهند.

دلیل بروز این اتفاق به چند ماه پیش برمی‌گردد. طبق اطلاعات منتشرشده، شماره‌ی هفته‌ی جی‌پی‌اس (GPS Week Number) بعد از گذر هر ۱،۰۲۴ هفته صفر می‌شود. آخرین صفرشدن هفته‌ی جی‌پی‌اس ۶ آوریل ۲۰۱۹ (۱۷ فروردین ۱۳۹۸) اتفاق افتاد و محصولات شرکت‌های مختلف را تحت‌تأثیر قرار داد. این یعنی مشکلِ پیش‌آمده مربوط به اپل نیست و به‌طور همگانی رخ داده است. ظاهرا آن مدل از دستگاه‌های اپل که تحت‌تأثیر صفرشدن هفته در ۱۷ فروردین قرار گرفته‌‌اند، تا ساعت ۳:۳۰ بامداد ۱۲ آبان امسال مشکلی درزمینه‌ی عملکرد دقیق GPS نخواهند داشت.

iPhone SE / آیفون اس ای اپل

سیستم GPS

سیستم‌های GPS معمولا هفته‌‌ها را با استفاده از شمارنده‌ی ۱۰ بیتی می‌شمارند. به‌عبارتی در شمارنده‌ی مذکور، تنها اعداد صفر تا ۱،۰۲۳ جای می‌گیرند و این یعنی پس از ۱،۰۲۴ هفته، شمارنده باید مجددا صفر شود. وقتی دستگاهی به هفته‌ی هزاروبیست‌وچهارم برسد، اگر به‌درستی برنامه‌نویسی نشده باشد، شمارنده را به‌گونه‌ای صفر می‌کند که عملکرد اصلی آن مختل می‌شود؛ بنابراین، شاهد عملکرد دقیق GPS و نمایش دقیق ساعت و تاریخ نخواهید بود.

شاید از خود بپرسید این اتفاق چرا اکنون رخ می‌دهد؟ نخستین شماره‌ی هفته‌ی GPS در ۶ ژانو‌‌یه‌ی ۱۹۸۰ (۱۶ دی ۱۳۵۸) آغاز شد، تا اینکه پس از گذر ۱،۰۲۴ هفته در ۲۱ اوت ۱۹۹۹ (۳۰ مرداد ۱۳۷۸) شمارنده برای اولین‌بار صفر شد. از این دوره‌ی ۱٬۰۲۴ هفته‌ای با نام «دوره‌ی GPS» یاد می‌شود و دومین دوره‌ی GPS در ۶ آوریل ۲۰۱۹ (۱۷ فروردین ۱۳۹۸) به اتمام رسید.

به‌روز نگه‌داشتن دستگاه‌هایی نظیر گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها همواره فکر خوبی به‌نظر می‌رسد و کاربران بهتر است به این موضوع توجه ویژه‌ای کنند. اگر صاحب یکی از دستگاه‌هایی هستید که فهرست آن‌ها در انتهای مقاله ذکر شده است، به‌شدت به‌شما پیشنهاد می‌کنیم دستگاهتان را تا پیش از فرارسیدن ۱۲ آبان امسال بروزرسانی کنید تا از این طریق مطمئن شوید GPS این دستگاه‌ها به‌درستی کار می‌کند و امکان نمایش درست ساعت و تاریخ وجود دارد. بدین‌ترتیب، دارندگان دستگاه‌های یادشده در جدول زیر لازم است وارد منو تنظیمات شوند و دستگاهشان را به‌روز کنند.

iPhone SE / آیفون اس ای اپل

عملکرد دقیق GPS بعد از به روزرسانی آیفون و آیپد

اگر دستگاه خودتان را تا قبل از ۱۲ آبان ۱۳۹۸ به آخرین نسخه‌ی iOS منتشرشده بروزرسانی نکنید، در برخی از مدل‌ها ممکن است عملکرد GPS دقیق نباشد و مشکلاتی در‌این‌زمینه پیش بیاید. به‌علاوه، عملکردهایی که بر زمان و تاریخ دقیق متکی هستند، نظیر همگام‌سازی با آی‌کلاود و دریافت ایمیل، ممکن است به‌درستی کار نکنند. افزون‌براین، دستگاه‌هایی که تا پیش از تاریخ مذکور به نسخه‌ی جدید iOS به‌روز نشوند، احتمالا دیگر نمی‌توانند بروزرسانی های جدید را به‌صورت OTA دریافت کنند. درصورت رخداد این اتفاق، تنها راه بروزرسانی دستگاه، اتصال آن به رایانه و دریافت بروزرسانی ازطریق اپلیکیشن آیتونز خواهد بود. 

بعد از اینکه آیفون یا آیپد خودتان را بروزرسانی کردید، حتما از به‌روزبودن نسخه‌ی نرم‌افزار مطمئن شوید. بدین‌منظور ابتدا به Settings و سپس به بخش‌های General و About بروید. در صفحه‌ی About، عدد یادشده درکنار Software Version را نگاه کنید. عدد یادشده درکنار نسخه‌ی نرم‌افزار باید بسته به دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید،‌ 10.3.4 یا 9.3.6 باشد. اگر مدل دقیق دستگاهتان را نمی‌دانید، می‌توانید با مراجعه به این صفحه برای آیفون و این صفحه برای آیپد، مدل دقیق آن را شناسایی کنید.

جدول دستگاه های اپل که در تاریخ 12 آبان باید به روزرسانی شوند

فهرست دستگاه‌های اپل که باید تا قبل از ساعت ۳:۳۰ بامداد ۱۲ آبان ۱۳۹۸ به‌وقت تهران به‌روزرسانی شوند نسخه‌ی iOS پس از به‌روزرسانی
نام دستگاه
آیفون ۵آیپد نسل چهارم Wi-Fi + CellulariOS 10.3.4
آیفون ۴ اسآیپد مینی نسل اول Wi-Fi + Cellularآیپد ۲ Wi-Fi + Cellular (تنها مدل‌های CDMA)آیپد ۳ نسل سوم Wi-Fi + CellulariOS 9.3.6

مشکل مذکور در GPS هیچ‌ تأثیری روی آیپاد تاچ یا آن دسته از آیپدهایی نمی‌گذارد که فقط به وای‌فای مجهز هستند. درضمن، هیچ‌یک از دستگاه‌های جدیدتر از دستگاه‌های حاضر در جدول مذکور تحت‌تأثیر این مشکل قرار نمی‌گیرند.