شناسه خبر: 9209
بازدید: 6

قرابیه نوعی شیرینی و کلوچه سنتی است که در شهرستان تبریز و اغلب شهرستان های استان آذربایجان شرقی پخته می شود. این شیرینی از سوغاتی های مخصوص تبریز محسوب می شود. این شیرینی را با بادام که عمده محتویات آن است به همراه شکر و سفیده تخم مرغ و پسته درست می کنند. در قرابیهٔ پسته ای بجای بادام، مغزپسته به کار می برند. نوع دیگری از قرابیه بنام قرابیه نارگیلی هست که بجای بادام از پودر نارگیل استفاده می شود.

طرز تهیه قرابیه نارگیلی

مواد لازم برای قرابیه نارگیلی :

 پودر نارگیل 125 گرم ( دو پیمانه سرخالی )
 شکر۲۵۰ گرم ( یک پیمانه سرپر ) 
سفیده تخم مرغ  4 عدد
* روغن مایع 75 گرم
 آبلیمونصف قاشق چایخوری 
 وانیل۱/۴ قاشق چایخوری 

* ۷۵ گرم روغن مایع (۶۰ گرم در ابتدا اضافه می شود و ۱۵ گرم در مرحله ی بعد)

طرز تهیه قرابیه نارگیلی :

ابتدا پودر نارگیل و شکر و دو عدد سفیده تخم مرغ و ۶۰ گرم روغن مایع را مخلوط و دو بار چرخ کنید.

سپس روی حرارت خیلی کم بگذارید و هم بزنید زمانی که داغ شد آبلیمو و وانیل و ۱۵ گرم روغن مایع و یک عدد سفیده را اضافه و مخلوط کنید و به مدت نیم ساعت روی حرارت خیلی کم در حدی که مایه نجوشد و داغ باشد هم بزنید.

بعد از نیم ساعت از روی حرارت بردارید زمانی که خنک شد یک عدد سفیده باقیمانده را اضافه و مایه را هم بزنید و داخل سینی فر کاغذ روغنی قرار بدهید، مواد را با قیف ساده یا قاشق روی کاغذ روغنی داخل سینی فر بریزید. وروی شیرینی بادام و پسته خرد شده بریزید و در فر از قبل گرم شده با ۱۷۰ درجه به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه قرار بدهید.

بعد از پخت زمانی که شیرینی خنک شد از کاغذ روغنی جدا کنید.

اگر مایه شیرینی موقع ریختن داخل سینی فر خیلی شل بود یک قاشق پودر نارگیل به آن اضافه کنید.

با این مقدار مواد حدود ۲۵ تا ۳۰ عدد شیرینی درست می شود.

قرابیه نارگیلی شکلاتی

طرز تهیه قرابیه نارگیلی

مواد لازم برای ۱۵ قرابیه نارگیلی شکلاتی :

 آرد 2/5 لیوان
پودر قند  1 لیوان سرخالی
 پودر نارگیل 3 قاشق سوپخوری
 تخم مرغ۱ عدد 
 پودر کاکائو۲ قاشق غذاخوری 
 بکینگ پودر۱ قاشق مرباخوری 
وانیل  1 قاشق چایخوری
 کره آب شده۷۵ گرم 
روغن مایعنصف لیوان
شکلات آب شده۱ لیوان
پودر نارگیلبرای تزیین

طرز تهیه شیرینی قرابیه نارگیلی شکلاتی

برای تهیه قرابیه نارگیلی شکلاتی ابتدا تخم مرغ را با کره ی آب شده و روغن مایع و پودر کاکائو و پودر قند و وانیل را داخل ظرفی بریزید و با همزن دستی هم بزنید تا مایع غلیظ و یک دستی درست شود.

سپس پودر نارگیل را اضافه کنید و مخلوط کنید، اگر پودر نارگیل درشت بود بهتر است آن را با آسیاب ریز کنید.

اکنون ۲ لیوان آرد را که با بکینگ پودر دوبار الک کنید و کم کم به مایه تان اضافه کنید. (ابتدا ۲ لیوان را آرام اضافه کنید شاید به نصف لیوان دیگر نیازی نبود) با انگشتانتان ورز بدهید باید خمیری نرم و نچسب بدست بیاورید زیاد ورز ندهید زیرا به روغن می افتد و بعد از پخت قرابیه تون خشک و سفت می شود.

آرد زیاد هم نریزید اگر دیدید موادتان یک کم می چسبد بعد از درست کردن خمیر آن را داخل نایلون قرار بدهید و ۱۵ دقیقه داخل فریزر بگذارید.

خمیر را بعد از آماده شدن در اندازه های کوچک بردارید و داخل دست فرم بدهید به هر شکلی که دوست دارید و داخل سینی فر که کاغذ روغنی انداختید با فاصله بچینید زیرا این شیرینی پف خوبی داره وسعی کنید اندازه ها یکدست باشد. بعد داخل فر از قبل گرم شده به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با دمای ۱۷۵ درجه بپزید.

بعد از پخت شیرینی ها را از داخل فر بیرون بیاورید و اجازه بدهید خنک شوند، اکنون قرابیه های آماده شده را داخل شکلات بنماری شده بزنید و روی آن را پودر نارگیل بریزید.

قرابیه نارگیلی

نکاتی برای تهیه شیرینی قرابیه

اگر سینی فرتان کوچک بود اضافه ی آن را داخل نایلون قرار بدهید و بعد داخل یخچال بگذارید و بعد از پخت سری اول یک سری دیگر بپزید.

 این قرابیه ها را می توانید داخل ظرف دربسته که هیچ هوایی داخل آن نرود به مدت ۱ هفته داخل یخچال نگهدارید.

 بافت این شیرینی نه مانند کلوچه نرم است و نه مانند بیسکوئیت خشک است. اگر احیانا شیرینی شما خشک شد برای دفعه ی دیگر از میزان کره کم کنید و به جای آن روغن مایع بریزید. زیاد هم ورز ندهید. زیاد ورز دادن سبب خشک شدن شیرینی شما می شود. مراقب باشید مدت زمان پخت آن زیاد نشود. و بعد از پخت سریع داخل یخچال قرار ندهید.

طرز تهیه شیرینی قرابیه نارگیلی
1 از 1 رای
طرز تهیه شیرینی قرابیه نارگیلی