شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 6128
بازدید: 597

حلیم بادمجان یکی از غذاهای سنتی اصفهان است که به شیوه های متفاوت پخته می شود. در اینجا یک نوع دستور پخت حلیم بادمجان را آموزش داده ایم.

مواد لازم برای حلیم بادمجان

گوشت سردست یا گردن بره  500 گرم
 لوبیای سفید400 گرم 
 بادمجان2 کیلو 
 برنج1 پیمانه
 پیاز داغ5 قاشق غذاخوری 
 کشک1 شیشه 
 زردچوبه و نمک و فلفلبه مقدار لازم 
 زعفران دمکردهبه مقدار لازم
نعنا داغبه مقدار لازم

طرز تهیه حلیم بادمجان

برای تهیه ی حلیم بادمجان، ابتدا لوبیا را از شب قبل خیس کنید، تا نفخ آن گرفته شود.

بادمجان ها را پوست بگیرید و نمک بزنید تا آب سیاه و تلخ آن خارج شود. برای پخت حلیم بادمجان لازم نیست بادمجان ها سرخ شوند می توانید هم سرخ کنید این کاملا سلیقه ای است.

گوشت را با 1 قاشق از پیاز سرخ شده و 3 لیوان آب بپزید. بعد از پخت آن را ریش ریش کنید. و با انتهای دست خود خوب ورز بدهید تا جایی که گوشت ها به رنگ سفید شوند. این کار باعث می شود بعد از مخلوط شدن با مواد حلیم بیشتر کش بیاید.

لوبیا و برنج و بادمجان ها را با 8 لیوان آب بگذارید (بهتر است آب گوشت را هم بریزید) تا کاملا بپزد و آب آن کامل گرفته شود و غلیظ شود. نمک و فلفل سیاه و مقداری از زعفران را اضافه کنید. حتما به اینکه آب آن کامل گرفته شود توجه کنید زیرا در آخر آب می اندازد و شل می شود. (می توانید این مرحله ی پخت را داخل زودپز انجام بدهید تا سرعت پخت بالا برود.)

سپس 4 قاشق پیاز سرخ شده و را اضافه کنید و خوب هم بزنید.

بهتر است ادویه ها را در روغن تفت بدهید تا خوش عطر شود. بعد از کشیده شدن آب مواد، آن را از روی حرارت بردارید و اجازه بدهید از حرارت بیفتد و داخل غذاساز بریزید و آن را کاملا میکس کنید. تا مواد خوب نرم و یکدست شوند. دوباره روی حرارت برگردانید و در این مرحله گوشت و زعفران دمکرده را به مواد اضافه کنید. ( اگر گوشت ها را خوب له و ورز ندادید قبل از ریختن در غذا ساز گوشت ها را اضافه کنید.)

و روی حرارت به جهت عقربه های ساعت مرتب هم بزنید تا مواد به طور کامل مخلوط شوند بعد از یک ربع کشک را اضافه کنید و حدود یک ربع با کشک هم بزنید.

و در آخر با نعنا داغ (در صورت تمایل) و پیاز داغ و گردوی خرد شده و کشک تزیین کنید.

طرز درست کردن حلیم بادمجان

نکاتی برای پخت این حلیم

بهتر است برای درست کردن حلیم بادمجان، از برنج نیم دانه استفاده کنید.

 میزان کشک داخل حلیم بادمجان کاملا سلیقه ای است.

 می توانید داخل حلیم بادمجان از نعنا داغ استفاده نکنید.

 اصل حلیم بادمجان باید زرد باشد زعفران آب کرده شما باید غلیظ و کم آب باشد.

طرز درست کردن حلیم بادمجان