شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

فرزانه تاییدی بازیگر سینمای قبل از انقلاب درگذشت
شناسه پست: 8271
بازدید: 331

فرزانه تاییدی ، بازیگر پیشکسوت سینمای ایران در 75 سالگی درگذشت. شایعاتی در مورد مرگ فرزانه تاییدی بر اثر کرونا‌ویروس وجود دارد. فرزانه تاییدی پس چند سال پس از انقلاب در ایران زندگی کرد و سرانجام در سال ۱۳۶۵ به انگلستان رفت و تا زمان مرگ در لندن کار و زندگی کرد.

فرزانه تاییدی بازیگر سینمای قبل از انقلاب

فرزانه تاییدی (زادهٔ ۱۳۲۴ تهران – درگذشته ۵ فروردین ۱۳۹۹ لندن) بازیگر سینما و هنرپیشه تئاتر ایرانی بود. وی در فیلم‌هایی، چون بدون دخترم هرگز، فریاد زیر آب، سفر سنگ و خاک ایفای نقش کرد.

فرزانه تاییدی دوران کودکی و تحصیل را در مراکز استان‌های اصفهان، کرمان، کرمانشاه و خوزستان گذراند. این نخستین بار بود که فرزانه شانس ایرانگردی را در دوران کودکی و نوجوانی داشته باشد و دومین بار به خاطر حرفه اش به عنوان هنرپیشه تئاتر اداره هنر‌های دراماتیک شانس سفر و بازی بر روی صحنه‌های گوناگون شهر‌های بزرگ و کوچک ایران را داشت. او از کودکی عاشق هنر رقص باله بود و مدتی هم به کلاس باله رفت اگرچه بعدتر تئاتر به علاقهٔ و عشق حقیقی او به هنر تبدیل شد.

تئاتر و ازدواج فرزانه تاییدی

با شرکت در نخستین نمایش زندهٔ تلویزیونی در سال ۱۳۴۱، او کار در تئاتر را به‌طور رسمی در ادارهٔ هنر‌های دراماتیک آغاز کرد. پس از یکسال و اندی کار در ادارهٔ هنر‌های دراماتیک با پرویز کاردان هنرپیشه و نویسنده و کارگردان تئاتر ادارهٔ هنر‌های دراماتیک ازدواج کرد و حاصل این ازدواج کوتاه مدت پسرش کیوان بود. در طول پنج سال و نیم فعالیتش در ادارهٔ هنر‌های دراماتیک تئاتر او در بیش از ۳۰ نمایشنامهٔ تلویزیونی و صحنه‌ای شرکت کرد.

فرزانه تاییدی بازیگر سینمای قبل از انقلاب

فرزانه تاییدی و سفر به آمریکا

در سال ۱۳۴۶ با پدرش به آمریکا رفت. در مدت اقامت ۵ ساله در آمریکا با شرکت در کلاس‌های شبانه کالج‌های معتبر کالیفرنیا که به کارگاه تئاتر معروف است او در این مدت دوره کوتاه آموزشی چند ساله در پیرامون تاریخ غرب و بازیگری در صحنه را آموخت. به عقیدهٔ او بیشترین تجربه‌هایش را از تماشای نمایش‌نامه‌های گوناگون بدست آورده‌ است. او در زمان اقامتش در ایالت کالیفرنیا در شهر لوس آنجلس با حسین رجائیان (کارگردان) آشنا شد. او فرزانه را برای نقش اول فیلم خود به ایران دعوت کرد.

فرزانه تاییدی در اوایل سال ۱۹۷۲ میلادی با بازگشت به ایران با ادامهٔ کارش در تئاتر کار در سینمای ایران را شروع نمود. او با بهروز به‌نژاد در بیش‌تر کار‌های تلویزیونی و سینمائی به عنوان زوج هنری فعال بود. او در این مدت فیلم‌های فریاد زیر آب را ساخت.

فرزانه تاییدی بازیگر سینمای قبل از انقلاب

او که بعد از انقلاب اسلامی ایران، در استخدام رسمی ادارهٔ برنامه‌های تئاتر وزارت فرهنگ و هنر بود که در سال ۱۳۵۹ با صدور حکمی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از کار برکنار شد.

وی به مدت هفت سال و چند ماه در ایران زندگی کرد و تا سال ۱۳۶۰ کار در تئاتر‌های لاله زار را ادامه داد.

بالاخره در اوایل سال ۱۳۶۵ به انگلستان رفت و تا زمان مرگ در لندن کار و زندگی کرد. فرزانه تأییدی در روز ۵ فروردین ۱۳۹۹ در لندن درگذشت. او هنگام مرگ ۷۵ سال داشت. لازم به ذکر است که شایعاتی در مورد مرگ این هنرپیشه پیش کسوت بر اثر کرونا‌ویروس وجود دارد.