شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 807
بازدید: 184
مالک وردپرس تامبلر (Tumblr) را تصاحب کرد

طبق گزارش وال‌استریت ژورنال، تامبلر (Tumblr) با قیمتی نامشخص به Automattic، مالک وردپرس واگذار شد.

Tumblr یک رسانه‌ی اجتماعی وبلاگ‌گونه است که به کاربرانش درکنار نشر متن، اجازه‌ی انتشار محتوای چندرسانه‌ای را نیز در قالب شبکه‌ های اجتماعی می‌دهد. 

تامبلر سال ۲۰۰۷ میلادی توسط دیوید کارپ بنیان گذاشته شد، سال ۲۰۱۳ ابتدا توسط یاهو و سپس سال ۲۰۱۷ پس‌از تصاحب یاهو توسط ورایزون، در زیر‌مجموعه‌ی این اپراتور همراه آمریکایی قرار گرفت؛ اما طولی نکشید که ورایزون نیز به فکر فروش این شبکه اجتماعی افتاد تا درنهایت شاهد تصاحب این پلتفرم محتوا توسط Automattic ، شرکت مادر وردپرس باشیم.

مبلغ خرید تامبلر

درباره‌ی رقمی که بابت خرید این شبکه اجتماعی توافق شده، خبر دقیقی وجود ندارد؛ اما براساس ادعای وب‌سایت Axios، مبلغ قرارداد کمتر از سه میلیون دلار بوده که درمقایسه‌با رقم ۱.۱ میلیارد دلاری که یاهو در سال ۲۰۱۳ برای خرید تامبلر پرداخت کرد، کاهش بسیار شدیدی را مشاهده می‌‌کنیم.

گورو گوراپان، مدیرعامل Verizon Media درخصوص فروش تامبلر می‌گوید:

تامبلر برند بزرگی بود که راهش را آغاز کرد و باعث شد تا [افرادی] با هویت واقعی شکوفا شوند، تا درنهایت به خانه‌ای برای افراد خلاق و طرفداران این افراد تبدیل شود. ما به کاری که تیم [تامبلر] انجام داده، افتخار می‌کنیم و از اینکه شراکتی عالی با Automattic را بنا نهاده‌ایم، خوشحال و خرسندیم. حرفه‌ای‌‌بودن [Automattic] موقعیت‌ها و امکانات هیجان‌انگیز جدیدی را برای تامبلر و کاربرانش فراهم خواهد آورد.

علت‌ های اصلی شکست تامبلر

این شبکه اجتماعی در گذشته‌ای نه‌ چندان‌ دور یکی از پلتفرم‌های محتوایی به‌شمار می‌رفت که توانسته بود با استفاده‌ از اهرم فشار شبکه‌های اجتماعی، تأثیر به‌سزایی در حوزه‌ی محتوا و وبلاگ‌نویسی بر جامعه بگذارد؛ پس‌ از تصاحب این شرکت توسط یاهو و سپس ورایزون، پرتو فعالیت‌هایش به‌مرور کم‌فروغ‌تر شد تا امروز شاهد فروش دوباره‌ی این کسب‌و‌کار باشیم. البته ظهور پلتفرم‌هایی چون اسنپ‌چت، اینستاگرام و پیشرفت یوتیوب نیز از علت‌های اصلی شکست تامبلر در جذب کاربران بیشتر بود.

با‌ تمامی‌ این‌ اوصاف، هم‌اکنون تامبلر مالک دیگری دارد و به‌ناچار باید در مسیر متفاوتی نسبت‌به ادوار گذشته قدم بردارد. باتوجه‌به اینکه وردپرس خود یکی از زیرمجموعه‌های Automattic است، انتظار می‌رود که در آینده شاهد ارتباط بیشتر این دو سرویس باشیم؛ سرویس‌هایی که هردو در حوزه‌ی تولید محتوا فعالیت می‌کنند.

صحبت دیوید کارپ

دیوید کارپ، بنیان‌گذار تامبلر که سال ۲۰۱۷ از این شرکت جدا شد، در وبلاگ شخصی خود بدون هیچ‌گونه اشاره‌ای به دلیل جدایی‌اش، از ایمان خود به آینده‌ی تامبلر صحبت کرد:

التماس می‌کنم که درک کنید، تصمیم من پس‌ از ماه‌ها تفکر و اندیشه درباره‌ی جاه‌طلبی‌های شخصی‌ام اتخاد شده است و به‌ هیچ‌ عنوان به امیدواری من نسبت‌به آینده‌ی تامبلر و تأثیرگذاری که می‌دانم می‌تواند [روی جامعه] داشته باشد، ارتباطی ندارد.

دیدگاه خود را در‌ این‌باره با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید. آیا تاکنون از این شبکه اجتماعی استفاده کرده‌اید؟ نظرتان راجع‌به این سرویس چیست؟