شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 494
بازدید: 234
نشانه های خرابی سنسور دمای خنک‌ کننده چیست؟

سنسور دمای آب یکی از مهم‌ترین اجزای پیشرانه محسوب می‌شود که معیوب‌شدن آن می‌تواند تأثیر جدی بر عملکرد خودرو بگذارد. 

سنسور دمای مایع خنک‌کننده که ما آن را با نام «سنسور دمای آب» هم می‌شناسیم، یکی از سنسورهای خودرو است که برای نظارت بر دمای مایع خنک‌ کننده موتور استفاده می‌شود. آنچه در داخل پیشرانه گردش می‌کند، فقط آب نیست و ترکیبی از آب همراه‌ با مایع ضدجوش و ضدزنگ و ضدیخ است؛ به همین دلیل، معمولا به‌جای آب، آن را مایع خنک‌کننده می‌نامند و مهندسان مکانیک خودرو هم از گفتن نام سنسور دمای آب خودداری می‌کنند. 

اکثر سنسورهای دمای خنک‌ کننده با استفاده از مقاومت الکتریکی برای اندازه‌گیری دمای مایع کار می‌کنند. سیگنال خروجی از سنسور به کامپیوتر ارسال می‌شود تا تغییراتی در زمان‌بندی پیشرانه و محاسبات (پاشش) سوخت برای عملکرد بهینه انجام شود. هنگامی‌که دمای مایع خنک‌ کننده در پیشرانه سرد باشد، سوخت بیشتری نیاز است و هنگامی‌که دمای آن به گرمای لازم برسد، به سوخت کمتری احتیاج دارد. همچنین، در‌صورتی‌که واحد کنترل پیشرانه (ECU) تشخیص دهد دما بسیار افزایش یافته است، برای محافظت از پیشرانه دربرابر آسیب احتمالی ناشی از گرمای بیش‌از‌حد، مشخصات عملکردی را تنظیم می‌کند.

Engine

ازآنجاکه دما در محاسبات عملکردی پیشرانه نقش مهمی ایفا می‌کند، هرگونه مشکل مربوط به سنسور دمای خنک‌ کننده می‌تواند به‌سرعت به سوء‌عملکرد پیشرانه تبدیل شود. معمولا عیوب سنسور باعث ایجاد نشانه‌هایی می‌شود که راننده می‌تواند با توجه به علائم، مشکل احتمالی را حدس بزند و از ضررهای احتمالی بعدی جلوگیری کند.

۱. مصرف سوخت زیاد

یکی از اولین علائم نقص سنسور دمای خنک‌ کننده ، مصرف سوخت زیاد است. اگر سنسور بد کار کند، می‌تواند سیگنال اشتباه به کامپیوتر خودرو ارسال کند و محاسبات سوخت و زمان‌بندی را تحت‌تأثیر قرار دهد. ارسال سیگنال اشتباه از کارکرد پیشرانه در دمای پایین به کامپیوتر، چندان غیرمعمول نیست. چنین عیبی باعث می‌شود کامپیوتر خودرو فکر کند دمای پیشرانه سرد است (حتی اگر واقعا این‌طور نباشد) و درنتیجه دستور ارسال سوخت بیشتری نسبت به مقدار لازم صادر خواهد کرد. به این معنی که افزایش مصرف سوخت را سبب می‌شود و ممکن است عملکرد موتور را نیز مختل کند.

۲. خروج دود سیاه از اگزوز

یکی دیگر از علائم ایجاد عیب احتمالی در سنسور مایع خنک‌ کننده ، خروج دود سیاه از اگزوز است. اگر سنسور خراب شود و سیگنال اشتباه ارسال کند، ECU در محاسبات خود اشتباه می‌کند و مخلوط سوخت را بدون ضرورت غنی خواهد کرد. اگر مخلوط سوخت و هوا بیش‌از‌حد غنی باشد، پیشرانه به مرحله‌ای می‌رسد که نمی‌تواند سوخت را به‌خوبی منفجر کند و درنتیجه دمای محفظه‌ی احتراق و لوله‌های اگزوز افزایش می‌یابد. درادامه، رنگ دود ناشی از احتراق به سیاه تغییر می‌کند که نشانه‌ی غنای مطلوب سوخت است.

سنسور آب خودرو

۳. بیش‌از‌حد گرم‌شدن پیشرانه

یکی دیگر از علائم ایجاد عیب در سنسور دمای خنک‌کننده، گرم‌شدن بیش‌از‌حد پیشرانه است. گاهی اوقات سنسور دمای آب به‌گونه‌ای خراب می‌شود که سیگنال دائمی از داغ‌بودن پیشرانه به ECU ارسال می‌کند. در این حالت، واحد کنترل الکترونیکی برای جبران‌کردن گرمی پیشرانه، به‌اشتباه دستور می‌دهد تا مخلوط سوخت و هوا رقیق شود. ازاین‌رو، دمای پیشرانه به‌دلیل مخلوط سوخت و هوای رقیق، مدام افزایش می‌یابد که به احتراق زودرس و خطای جرقه منجر خواهد شد.

۴. روشن‌شدن چراغ چک موتور

چشمک‌زدن یا روشن‌شدن چراغ اخطار پیشرانه، یکی دیگر از علائم ایجاد عیب در سنسور دمای خنک‌کننده است. در برخی خودروها، اگر ECU اشتباهی در سیگنال ارسالی سنسورها یا مدار الکتریکی آن‌ها تشخیص دهد، چراغ اخطار را روشن می‌کند. 

سنسور دمای مایع خنک‌کننده یکی از مهم‌ترین سنسورهای واحد مدیریت پیشرانه‌ی خودرو است؛ زیرا اطلاعات ارسالی آن نقش مهمی در محاسبات و عملکرد موتور برعهده دارد. به همین دلیل، اگر علائم مذکور را در خودرو خود مشاهده می‌کنید، احتمالا سنسور دچار مشکل شده است. تعمیرکاران حرفه‌ای قادر خواهند بود عیوب موجود در خودرو را تشخیص دهند و بگویند به تعویض سنسور نیاز دارید یا نه. 

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید