شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

ویکی پدیا پس از 10 سال نونوار می شود
شناسه پست: 9745
بازدید: 163

تقریباً بیست سال می‌شود که ویکی پدیا به عنوان یک بخش فرهنگی از شبکۀ جهانی اینترنت به حساب می‌آید و تاکنون اطلاعات بسیار زیادی که با مشارکت نویسندگان متخصص یا غیرمتخصص جمع آوری شده‌اند را با ما به اشتراک گذاشته است. خوانندگان ویکی پدیا از طریق کامپیوتر، تبلت یا گوشی هوشمند خود می‌توانند به مطالعه در ویکی‌پدیا بپردازند.

ویکی پدیا در اغلب اوقات یک راه‌گشا بوده و به همین خاطر بازدیدکنندگان بسیار زیادی در سراسر دنیا به آن مراجعه می‌کنند، هرچند که از دیدگاه تخصصی نمی‌توان به عنوان یک مرجع علمی به وب‌سایت ویکی‌پدیا نگاه کرد. اکنون پس از گذشت حدوداً ده سال ویکی‌پدیا تصمیم گرفته است تا خانه تکانی کند! قرار است نسخۀ دسکتاپ این وب‌سایت با هدف سهولت در دسترسی به بخش‌های مختلف آن، بازطراحی شده و پذیرای کاربران باشد.

جزئیات مهم دربارۀ تغییرات جدید ویکی پدیا

جزئیات ویژگی‌های طراحی جدید وب‌سایت ویکی پدیا در وب‌سایتی به نام MediaWiki منتشر شده است که علاوه بر توضیحات کامل چند تصویر متحرک نیز برای درک بهتر کاربران از تغییراتی که اعمال شده، در پست قرار داده شده‌ است.

طراحی جدید فهرست مطالب (Table of Content) را شاید بتوان به عنوان مهم‌ترین تغییری که در ظاهر جدید این سایت اعمال شده دانست؛ به خصوص در صفحات طولانی تر که ممکن است کاربر بخواهد بین بخش‌های مختلف جابه‌جا شود که در نسخۀ فعلی باید به ابتدای صفحه برود اما در نسخۀ جدید منوی فهرست مطالب به صورت یک منوی شناور با حرکت کردن کاربر در صفحه حرکت می‌کند و یه شکل یک منوی نواری در کنار صفحه قرار می‌گیرد. بنابراین کاربر به راحتی می‌تواند در هرکجا از صفحه که قرار دارد به فهرست مطالب دسترسی داشته باشد و به هر بخشی از آن که می‌خواهد برود.

این قابلیت جدید را می‌توانید در تصویر متحرکی که در ادامه قرار دارد مشاهده کنید.

ویکی پدیا

 

اما دومین تغییر مهم! به عنوان دومین قابلیت جدید ویکی پدیا می‌توانیم به منوی تاشو کناری اشاره کنیم، در نسخۀ جدید ویکی پدیا شما می‌توانید منو کناری را مخفی کنید تا فضای بیشتری در صفحه به متن اصلی اختصاص داده شود. به لطف وجود این ویژگی، تعداد عوامل مزاحمی که ممکن است سبب حواس پرتی و برهم خوردن تمرکز کاربران حین مطالعه شوند به حداقل می‌رسند. همچنین ویکی پدیا تصمیم دارد تا با استفاده از یک کلید قابلیت تغییر زبان صفحات را نیز سهولت بخشد تا این فرآیند با سرعت بیشتری انجام بگیرد.

تصویر این قابلیت را هم می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

آپدیت جدید ویکی پدیا

منوی تاشو کناری در ظاهر جدید ویکی پدیا

اطلاعات تکمیلی

اما تغییرات و بهبود تنها به این دو ویژگی که ذکر شد خلاصه نمی‌شوند، از سایر تغییراتی که در نسخۀ جدید اعمال شده می‌توان به بهبود عملکرد جستجو درون ویکی پدیا اشاره کرد. شما با استفاده از جستجوگر داخلی ویکی پدیا قادر خواهید بود تا بسیار راحت‌تر و سریع‌تر به مطالب مشابه دسترسی پیدا کنید. لوگوی وب‌سایت ویکی پدیا نیز قرار است کوچک‌تر شود تا فضای کمتری در صفحه اشغال کند و این موضوع نیز می‌تواند یکی از مواردی که برای کاهش عوامل مزاحمی که قبل‌تر ذکر کردیم باشد.

بروزرسانی به صورت تدریجی و تنها برای نسخۀ دسکتاپ اعمال خواهد شد

براساس پستی که بنیاد ویکی پدیا به عنوان شرکت مادر وب‌سایت ویکی پدیا، در بلاگ رسمی خود منتشر کرده است؛ تغییرات و بهبودهای موذکور قرار است به صورت تدریجی و در یک بازۀ زمانی طولانی اعمال شوند. دلیل این برنامه‌ریزی هم اینطور اعلام شده که با این روش این امکان برای کاربران فراهم می‌شود که قبل از نهایی شدن تغییرات آن‌ها را آزمایش کنند و بازخوردهای خود را برای طراحان ویکی‌پدیا ارسال کنند.

براساس اطلاعیۀ ویکی پدیا تنها نسخۀ دسکتاپ این وب‌سایت شاهد این تغییرات خواهد بود و زمان احتمالی برای نهایی شدن و اعمال تمام تغییرات، پایان سال 2021 پیش‌بینی شده است.

نظر شما چیست؟ آیا شما هم منتظر اعمال تغییرات و بهبودهایی در ظاهر ویکی‌پدیا بودید؟ حتماً دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.