شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

استرس
شناسه پست: 11269
بازدید: 331

کمی استرس داشتن در زمان امتحان می‌تواند چیز خوبی باشد، زیرا انگیزه‌ای برای ادامه کار فراهم می‌کند. اما گاهی اوقات، به ویژه در پایان یک سال تحصیلی، ممکن است سطح استرس‌تان به شدت افزایش یابد.

هنگامی که دچار استرس می‌شوید، سیستم عصبی خودمختار شروع به کار می‌کند. در ابتدا این چیز بسیار خوبی است، زیرا فعال شدن این سیستم باعث آزاد شدن آدرنالین عصبی-شیمیایی می‌شود. این شما را تحریک می‌کند تا کار را ادامه دهید و روی کار خود تمرکز کنید. اما مشکل از زمانی شروع می‌شود که دوره‌های استرس طولانی شود. 

وقتی این اتفاق می‌افتد، این سیستم برای همیشه روشن می‌ماند، آدرنالین را به بدن می‌ریزد و شما را در حالت آماده‌باش بالا نگه می‌دارد. در این حالت، شما بیشتر نگران خواهید بود، اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کنید، دچار کمبود خواب می‌شوید، فراموشکار می‌شوید، بسیار تحریک‌پذیر، بیش از حد خسته و به راحتی از کنترل خارج خواهید شد. این علائم واقعا می‌تواند بر توانایی شما در آماده شدن برای تکالیف و امتحانات تأثیر بگذارد و همچنین بر سطح عملکرد و احساس رفاه شما تأثیر منفی داشته باشد. در ادامه این مطلب با علم رسان همراه باشید.

چه کاری می‌توانیم انجام بدهیم؟

یک گام ساده و بسیار کاربردی تهیه یک برنامه با سازماندهی وقت و بار کاری است. این به شما کمک می‌کند تا احساسات خارج از کنترل خود را به راحتی کنترل کنید. مرحله دوم این است که پاسخ‌های فیزیولوژیکی در بدن خود را درک و سعی کنید آن‌ها را تنظیم کنید.

همانطور که از نام آن پیداست، سیستم عصبی خودکار تحت کنترل مستقیم شما نیست. اما می‌توانید تکنیک‌هایی را بیاموزید که به شما کمک می‌کند احساس خود را مدیریت کنید و به آرامش برسید. اگر بتوانید این کار را انجام دهید، شاخه دوم سیستم عصبی خودکار، شاخه پاراسمپاتیک، روشن می‌شود.

این شاخه در تقابل با شاخه عصبی عمل می‌کند و مواد شیمیایی عصبی را در بدن آزاد م‌کند که می توانند حس آرامش را پشتیبانی و حفظ کنند؛ حالت آرام و متمرکزی در بدن پخش می‌کند. تمرین تمرکز حواس، مدیتیشن، یوگا، متوقف کردن فکر و تکنیک‌های تنفس می‌تواند به سالم و روشن بودن این سیستم کمک کند.

چگونه بر استرس امتحان‌ غلبه کنیم؟

تکنیک‌های تنفس روشی سریع و موثر ارائه می‌دهند. یادگیری آن‌ها آسان است و می‌توان آنها را در هر زمان و هر مکانی تمرین کرد؛ زیرا نفس شما همیشه با شماست. در این ترفند باید یاد بگیرید که با تنفسی عمیق نفس را به شکم بکشانید. این ترفند می‌تواند تنفس کم‌عمق را که با استرس و وحشت مرتبط است، متوقف کند.

شما همچنین می‌توانید تکنیک‌های تنفس ساده را امتحان کنید و وقتی احساس کردید که دچار استرس شدید هستید، آنها را تمرین کنید. شاید تعجب کنید که چقدر زود می‌توانید احساس کنترل بیشتری بر استرس و اضطراب خود داشته باشید.

ذهن‌آگاهی چطور است؟

ذهن‌آگاهی یک تکنیک پیشرفته‌تر است که بر حضور کامل فرد در لحظه و تجربه اتفاقاتی که در آن زمان و در اطراف شما رخ می‌دهد، متمرکز است. هنگامی که یاد می‌گیرید چگونه این کار را انجام دهید، متوجه می‌شوید که می‌توانید توجه خود را بر روی آن بیشتر متمرکز کنید. مثلا خیلی راحت‌تر می‌توانید استرس خود را در تکالیف یا امتحانات کنترل کنید. این ترفند بسیار جالب است، ذهن‌آگاهی پاسخ آرامش را تحریک می‌کند و باعث می‌شود که بدن خودش را بازیابی کند. پاسخ آرامش باعث می‌شود که قابلیت بدن ما برای بازیابی خود به حداکثر برسد. این پاسخ باعث می‌شود که دوره استرس کمتر بشود و در شیمی بدن ما تغییراتی ایجاد شود تا تولید هورمون‌ها برای برای افزایش سیستم ایمنی بیشتر شود.

تمرینات ذهن‌آگاهی بیماری‌های زیادی را کاهش می‌دهد و سلامتی و دوام عمر و و حیات ذهن و بدن را بیشتر می‌کند. ذهن‌آگاهی همچنین به شما کمک می‌کند با ترشح آن دسته از مواد شیمیایی عصبی که شاخه پاراسمپاتیک سیستم عصبی خودکار را روشن می‌کنند، آرامشی به در ذهن و بدن خود وارد کنید.

مطالعات نشان داده است که این در واقع می‌تواند عملکرد و احساس رفاه شما را افزایش دهد. حتما ذهن‌آگاهی ساده را امتحان کنید و حداقل روزی یک بار آن را تمرین کنید و به خود فرصت دهید تا ببینید آیا تفاوتی ایجاد می‌شود یا خیر. به احساس خود قبل از تمرین و بعد از تمرین توجه کنید. این به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که آیا این یک ابزار موثر برای شما است یا خیر.

چه کار دیگری می‌توانیم انجام دهیم؟

یک نکته مثبت واقعی در مورد همه این تکنیک‌ها این است که این روش‌ها به شما یاد می‌دهند که در هر لحظه از آنچه که در واقع به آن فکر می‌کنید، آگاه شوید. افکار منفی معمولا عدم موفقیت و ترس هستند. هنگامی که از این موضوع آگاهی پیدا کردید، می‌توانید تفکرات منفی را در موضع مثبت‌تری تنظیم کنید یا اینکه به آنها اجازه دهید بر روی شما جریان داشته و آن‌ها شما را کنترل کنند.

تعادل در نحوه گذراندن وقت نیز بسیار مهم است. خوب غذا خوردن، انجام حرکات بدنی، استراحت در هنگام مطالعه و خواب کافی همه این‌ها عاملی هستند که می‌توانند سطح استرس بدن شما را کنترل کنند.

همچنین باید سعی کنید که عملکرد خود را در امتحانات با انجام کارهای بالا بهبود ببخشید. تحقیقات نشان داده است که این امر برای سلامتی شما ضروری است و همچنین به شما کمک می‌کند در طی امتحانات، آرامش بیشتری داشته باشید.