شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

چگونه سیکل باتری در لپ تاپ ویندوز 10 را بدست بیاریم؟
شناسه پست: 12442
بازدید: 99

سیکل باتری عبارت است از تعداد دفعاتی که باتری لپ تاپ شما به صورت کامل شارژ شده است. هرچه این تعداد کمتر باشد، باتری سلام‌تر است. اما چگونه سیکل باتری را بدست بیاریم؟

همانطور که می‌دانید باتری‌ در هر محصولی، پس از مدتی از کار می‌افتد یا حداقل طول عمر آن و کیفیت عملکردش، افت می‌کند. در واقع هر باتری بعد تعداد دفعات خاصی شارژ شدن، دیگر عملکرد سابق را ندارد. حالا برای بررسی این که وضعیت باتری چطور است، می‌توان از سیکل باتری (Battery Cycle) استفاده کنیم. در اصل یک سیکل باتری نشان دهنده‌ی یک بار شارژ شدن باتری از 0 تا 100 است و برای یک بار شارژ کردن باتری حساب نمی‌شود؛ بلکه برای یک بار شارژ کامل در نظر گرفته می‌شود. برای مثال اگر شارژ لپ تاپ شما از 100 به 50 برسد و آن را دوباره تا 100 درصد شارژ کنید و مجددا شارژ باتری به 50 برسد، حالا یک سیکل باتری را کامل شده است. نکته‌ اینجاست که هر چه تعداد سیکل باتری در لپ تاپ شما کمتر باشد، باتری سالم‌تر است و هر چه باتری سالم‌تر باشد هم به این معناست که توانایی شارژ شدن تا حداکثر میزان مورد انتظار را دارد.

خوش بختانه در ویندوز و مک امکانی فراهم شده تا به سادگی بتوانید تعداد شارژ کامل باتری یا همان سیکل باتری را ببینید. در ادامه قصد داریم روش چک کردن تعداد سیکل باتری در ویندوز 10 را به شما آموزش دهیم. با علم رسان همراه باشید.

روش چک کردن سیکل باتری در ویندوز 10

روی لپ تاپی از ویندوز 10 بهره می‌برد، برای چک کردن سیکل باتری کافی است مراحل زیر را طی کنید:

1- ابتدا به صورت همزمان دکمه‌های Win و X را بفشارید و از منوی باز شده گزینه‌ی CMD را انتخاب کنید.

2- حالا در محیط CMD عبارت زیر را تایپ کرده و اینتر کنید.

powercfg /batteryreport

3- حالا از مسیر C:\Users\[USERNAME]\battery report.html ، فایل battery-report.html را پیدا کنید و آن را باز کنید.

4- این فایل در محیط مرورگر باز می‌شود و مشخصات مربوط به باتری را نشان می‌دهد. در قسمت Installed batteries در بخش Design Capacity ماکزیمم قابلیت شارژ باتری بیان شده است. اما ویژگی Full Charge Capacity نشان می‌دهد که در حال حاضر باتری لپ تاپ شما قابلیت چه میزان شارژ شدن را دارد. در قسمت Cycle Count هم می‌توانید ببینید که چند بار باتری لپ تاپ به صورت کامل شارژ شده است. در صورتی که دو عدد Design Capacity و Full Charge Capacity به هم نزدیک باشند، نشان می‌دهد که سلامت باتری در وضعیت بسیار خوبی است.

سیکل باتری در لپ تاپ ویندوز 10