شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 3378
بازدید: 273
۱۰ خاصیت شگفت‌ انگیز زردچوبه

زردچوبه گیاهی است که بیشتر در آسیا و امریکای مرکزی کاشت می‌شود. ما ایرانی‌ها خیلی خوب با زردچوبه آشنایی داریم و به وفور به عنوان ادویه مورد استفاده قرار می‌دهیم.

ادویه زردچوبه از آسیاب کردن ریشه‌های گیاه زردچوبه به دست می‌آید. در بسیاری از کشورها و فرهنگ‌ها از پودر زرد چوبه به عنوان یک رنگ استفاده می‌کنند ولی در مناطق مختلف دنیا به شکل‌های گوناگونی مانند کپسول مکمل غذایی، پودر، عصاره، چای، صابون و غیره استفاده می‌شود.

با خواص های زردچوبه آشنا شوید

در زردچوبه ماده‌ای به نام کورکومین (Curcumin) وجود دارد که تشکیل دهنده بیشتر خاصیت‌های زردچوبه است. کورکومین یک ماده شگفت‌انگیز است که ده‌ها خاصیت درمانی و سلامتی دارد. این ماده می‌تواند بسیاری از التهاب‌ها، مشکلات گوارشی و عفونی را کاهش داده و ده‌ها بیماری از انسان دور می‌کند. به همین دلیل، در طب سنتی و رژیم‌های غذایی قدیمی به شدت روی استفاده از زردچوبه تاکید شده است.

خاصیت شگفت‌ انگیز زردچوبه

زردچوبه در طب سنتی یک داروی گیاهی است نه ادویه خوراکی! خوردن ۱ گرم از آن در روز همیشه توصیه می‌شود چون خواص آنتی‌اکسیدان بسیار قوی دارد. در ادامه ما فقط شما را با ۱۰ خاصیت شگفت‌انگیز زردچوبه آشنا می‌کنیم:

۱- درمان التهاب‌های مزمن

تحقیقات زیادی نشان می‌دهند ماده کورکومین موجود در زردچوبه خاصیت درمانی التهاب‌های مزمن دارد. این ماده با التهاب‌ها در سطح مولکول مبارزه می‌کند و اجازه نمی‌دهد التهاب‌ها در بدن باقی مانده و زمینه‌ساز بیماری‌های زیادی مانند سرطان، سندروم متابولیک، آلزایمر و غیره شوند. بسیاری از بیماری‌ها با وجود التهاب‌های مزمن در بدن شکل می‌گیرند.

۲- افزایش آنتی‌اکسیدن بدن

همه انسان‌ها به آنتی‌اکسیدان نیاز دارند چون از بدن آن‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. مواد آنتی‌اکسیدان‌ برای انسان‌ها اهمیت بالایی دارند و کورکومین موجود در زرد چوبه یک آنتی‌اکسیدان قوی است که می‌تواند رادیکال‌های آزاد را خنثی کند. زردچوبه باعث افزایش قدرت ایمنی بدن شده و یک خودایمنی درونی قوی ایجاد می‌کند.

۳- تقویت ذهن

یک خاصیت زرد چوبه این است که می‌تواند میزان فاکتورهای نوروتروفیک مغز را افزایش دهد. نوعی هورمون رشد که باعث افزایش و گسترش شبکه عصبی در مغز می‌شود و مانع از به وجود آمدن بیماری‌ها و اختلالات ذهنی مانند فراموشی، آلزایمر، افسردگی و کم هوشی می‌شود.

ثابت شده است مصرف روزانه زرد چوبه می‌تواند باعث به تعویق افتادن بیماری‌های ذهنی و مغزی شود. همچنین، کورکومین زردچوبه همچنین می‌تواند باعث بهبود حافظه شود و شما را باهوش‌تر کند!

۴- کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

مزیت اصلی کورکومین زرد چوبه برای قلب بهبود عملکرد لایه درون رگی (Endothelium) است که درواقع لایه نازکی از سلول‌هاست که درون رگ‌های خونی و لنفاوی را پوشش داده‌اند. مشخصا عدم عملکرد صحیح لایه درون رگی عامل برجسته‌ای در بیماری‌های قلبی است و باعث کاهش توانایی کنترل «فشار خون» و «انعقاد خون» می‌شود.

در یکی از تحقیقات انجام شده، مشخص شد کورکومین زردچوبه به اندازه ورزش کردن برای بدن و قلب انسان مفید است. تحقیق دیگری نشان می‌دهد ماده زرد چوبه خواص درمانی داروی  آتورواستاتین (Atorvastatin) را دارد که برای بهبود عملکرد لایه درون رگی مصرف می‌شود.

خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی زرد چوبه باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قبلی می‌شود.

 زردچوبه

۵- جلوگیری و درمان سرطان

به فهرست بیماری‌هایی که زرد چوبه درمان می‌کند؛ باید انواع بیماری سرطان را هم اضافه کنید. کورکومین موجود در زرد چوبه روی رشد و تکثیر سلول‌های بدن اثرگذار است. تحقیقی نشان می‌دهد مصرف زرد چوبه باعث مرگ سلول‌های سرطانی، کاهش رشد رگ‌های خونی در تومورهای سرطانی و جلوگیری از متاستاز (پراکنده شدن سلول‌های سرطانی در بدن) می‌شود.

۶- پیشگیری و درمان آلزایمر با زردچوبه

اشاره کردیم که زردچوبه خواص تقویت‌کنندگی مغزی دارد و باعث افزایش قدرت آنتی‌اکسیدان بدن می‌شود. اگرچه هنوز دلایل پیدایش آلزایمر در مغز انسان مشخص نشده است ولی گفته می‌شود زردچوبه باعث پیشگیری از این بیماری می‌کند و افرادی که آلزایمر دارند؛ در صورت مصرف روزانه و مستمر زرد چوبه، زودتر درمان شده یا جلوی پیشرفت بیماری‌شان گرفته می‌شود.

۷- درمان افسردگی با زردچوبه

محققان روی خواص ضد افسردگی زردچوبه هم کار کردند و به نتایج جالبی رسیدند. زرد چوبه از داروهای افسردگی مانند فلوکستین بهتر عمل می‌کند. ماده کورکومین موجود در زرد چوبه باعث افزایش میزان فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز شده و پیام‌رسان‌های عصبی عامل سروتونین و دوپامین را تقویت می‌کند.

افرادی که به طور همزمان داروهای ضد افسردگی و زردچوبه را مصرف کردند؛ به تاثیرات شگرف آن پی بردند.

۸- درمان اختلالات گوارشی با زردچوبه

چون این ادویه یک ضدالتهاب قوی است؛ برای بهبود مشکلات و اختلال‌های گوارشی استفاده می‌شود. پژوهشی که در دانشگاه مرکز پزشکی مریلند نشان می‌دهد ممکن است زردچوبه برای انواع مختلف بیماری‌های گوارشی از جمله سوءهاضمه و کولیت زخمی مفید است.

هنوز مشخص نشده زردچوبه برای بیماری زخم معده هم مناسب است یا خیر!

زردچوبه

۹- تسکین‌ دهنده آرتروز و دردهای مفصلی

زردچوبه در تسکین دردهای آٰتروز هم مفید است. بیمارانی که به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند؛ اگر در رژیم غذایی روزانه‌شان مصرف ماده کورکومین و زردچوبه را قرار دهند؛ کاهش درد نقطه‌ای و کاهش فعالیت بیماری را تجربه خواهند کرد. خاصیت‌های ضد التهابی کورکومین باعث می‌شود دردهای مفصلی و آرتروزی زودتر تسکین پیدا کنند و بهتر از هر داروی صنعتی دیگر در بدن عمل کند.

۱۰- افزایش زیبایی پوست با زردچوبه

ماسک زرد چوبه در میان دختران و زنان زیبا معروف و پر مصرف است. بسیاری از زنان ماسک این ادویه و عسل را برای افزایش زیبایی و شفافیت پوست خود استفاده می‌کنند. این ماسک می‌تواند اکنون زخم، جوش، آکنه و زبری پوست را از بین ببرد و مانعی برای پیری زودرس پوست باشد.

کاهش چربی پوست، کاهش چین و چروک پوست و جلوگیری از خشکی پوست از دیگر فواید ماده زرد چوبه است.